Už jste někdy přemýšleli nad darováním krve? Tuto životně důležitou tekutinu zatím neumíme nijak nahradit či uměle vyrobit a jedinou možností tak zůstává spoléhat se na dobrovolné dárce, kterých dnes ale v České republice podle odhadů chybí kolem sto tisíc. A přitom každý průměrný Čech, tedy i Vy, potřebuje transfúzi pětkrát za život a čtrnáctkrát za život bere lék vyrobený z krevní jednotky. 

 

Možná jste transfúzi zatím ještě nikdy nepotřebovali, operováni jste nebyli, jste zdraví a možnost darování krve necháváte na jiných. Pravdou ale je, že nikdy nevíte, kdy transfúzi potřebovat budete nebo ji budou potřebovat Vaši nejbližší. A darovat krev přeci znamená pomoci zachránit život. 

 

V Praze můžete darovat krev ve čtyřech nemocnicích – ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči, v Ústřední vojenské nemocnici a ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Odběr je dle zákona bezplatný, a to proto, aby se snížilo riziko spojené s dárci z rizikových skupin (narkomani, bezdomovci), kteří by hledali pouze rychlou finanční náhradu. Za odběr ale ve většině nemocnic dostanete menší občerstvení nebo stravenku, dle zákona máte v den odběru nárok na pracovní volno s plnou náhradou mzdy a každý odběr pak může snížit váš základ daně o 3 000 Kč. Navíc máte s každým odběrem jistotu, že jste zdraví, v případě jakékoliv nesrovnalosti ve vašem krevním obrazu by se vám totiž z nemocnice samozřejmě ihned ozvali.

 

A kdo tedy darovat krev může? Kdokoli, kdo váží nad 50 kg, je mu mezi 18-65 lety a je zdravý, tedy není HIV pozitivní, neprodělal žloutenku, není alkoholik či diabetik, neměl nikdy nádorové onemocnění nebo další závažné zdravotní problémy.

A co prvodárce při odběru krve čeká? Před darováním krve určitě není vhodné pít alkohol či požívat tučná jídla, v den odběru je dobré se hodně nasnídat (netučně) a napít a s sebou je nutné vzít průkaz totožnosti a kartičku pojištěnce. Čas strávený na transfúzní stanici se liší, jde o tři čtvrtě až dvě hodiny. Samotný odběr však trvá maximálně 12 minut. Všechny další potřebné informace najdete tady, pokud tedy nad darováním krve uvažujete, neváhejte si vše načíst a v případě, že se rozhodnete pomoci, navštívit Vaši nejbližší transfúzní stanici.