KORONAVIRUS – CO BYCHOM MĚLI VĚDĚT – II

 

 

Vážení spoluobčané,

přinášíme vám další praktické informace k usnadnění tohoto pro nás všechny náročného období.

 

 

Nová preventivní opatření

 

Vláda ČR s účinností od 19. března 2020 nařizuje všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště pouze s ochrannými prostředky dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének.

 

Na ochranu seniorů jakožto zvýšeně ohrožené skupiny přijala vláda také následující opatření: S účinností od 19. března je v maloobchodních prodejnách potravin v čase mezi 10-12 hodinou umožněna přítomnost pouze osobám starším 65 let věku a majitelům a zaměstnancům provozovatele prodejny nebo osobám v obdobném poměru. Ostatním osobám se přítomnost v uvedeném čase zakazuje.

 

Další informace naleznete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

 

 

 

Co dělat, když máte podezření, že jste nakažení

 

Testovat se na nákazu koronavirem se doporučuje v případě, že pacient má příznaky onemocnění a byl v kontaktu s někým infikovaným. Ne každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19.

 

Příznaky onemocnění jsou podobné chřipce: Jedná se o zvýšenou teplotu, dušnost, kašel, bolesti svalů či únavu. Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Testování může doporučit lékař nebo hygienická stanice. V takovém případě je test hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

 

Komu se doma v nařízené osobní karanténě zhoršil zdravotní stav – objeví se u něj horečka, kašel, dušnost – a potřebuje akutně lékařské ošetření, měl by zavolat na linku 155 či 112 a upozornit na to, že se nachází v karanténě, byl testován na nákazu koronavirem nebo pečuje o někoho, kdo testován byl.

 

Pokud nejde o nouzovou situaci, doporučuje ministerstvo zdravotnictví zavolat vlastnímu praktickému lékaři nebo do místní nemocnice. „Všechny návštěvy by měly být předem projednány telefonicky, aby se minimalizoval ve zdravotnických zařízeních kontakt s ostatními lidmi,“ zdůrazňuje ministerstvo zdravotnictví.

 

 

Kam můžete volat

 

K dispozici jsou také nonstop linky Státního zdravotního ústavu 724 810 106

nebo 725 191 367 nebo 725 191 370. Infolinky mají i jednotlivé krajské hygienické stanice. „Pokud se nemůžete na infolinky dovolat, zachovejte, prosím, především klid. V současné době mohou být v důsledku zvýšeného zájmu o tuto problematiku dočasně obsazené a přetížené,“ upozorňuje ministerstvo zdravotnictví.

 

Ministerstvo také zřídilo celostátní informační linku 1212 pro občany v souvislosti s koronavirem. Prosí všechny občany, aby linku 155 využívali výhradně v případě ohrožení života! Pro všechny další případy je zřízena nová bezplatná celostátní informační linka 1212, která slouží jako základní informační linka a rozcestník pro občany.

 

Na této lince jsou poskytovány základní informace týkající se koronaviru a onemocnění COVID-19, které způsobuje. Na lince jsou proškolení operátoři, zaměstnanci ministerstev, ale také dobrovolníci z řad veřejnosti.

 

Další informace a odpovědi na nejčastější dotazy naleznete na webových stránkách o MZČR o koronaviru.