Vážení spoluobčané,

nabízíme vám další aktuální a užitečné informace související se situací kolem koronaviru.

 

 

Nová opatření

 

Od dnešního rána (pátek 20. 3. 2020) se mění opatření na ochranu seniorů jakožto zvýšeně ohrožené skupiny při nákupech následujícím způsobem: Prodejny potravin a drogerie jsou nově vyhrazeny osobám starším 65 let věku mezi 7 a 9 hodinou.  Do lékáren se může kdykoli bez ohledu na věk.

 

V zájmu ochrany veřejného zdraví zakázalo Ministerstvo zdravotnictví přítomnost otců při porodech.

 

Informace pro cizince k ubytování v hotelech a ubytovnách na území ČR: Pro všechna ubytovací zařízení platí obecně zákaz poskytovat ubytovací služby. Tento zákaz však neplatí pro ubytování cizinců do doby opuštění území České republiky a cizinců s pracovním povolením na území České republiky. Ubytovací zařízení tedy mohou i nadále poskytovat ubytovací služby, ale pouze těmto cizincům.

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu včera na svých stránkách informovalo o schválení návrhu na prodloužení vyplácení ošetřovného po dobu nouzového stavu. Lidé budou moct čerpat náhradu za ošetřovné po celou dobu uzavření škol pro děti až do 13 let.

 

Pro osoby samostatně výdělečně činné, které v současnosti zůstaly doma kvůli zajištění péče o děti, vláda schválila finanční příspěvek. Stát vyplatí 424 korun za den, tedy necelých 14 000 korun za měsíc, všem živnostníkům, kteří pečují o děti 6 až 13 let za podmínky, že ošetřovné již nečerpá druhý člen rodiny. Více informací naleznete na stránkách MPO ČR nebo v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

 

 

 

Jak nakládat s ochrannou rouškou

 

I podomácku vyrobené roušky poskytují nezanedbatelný stupeň ochrany před šířením nákazy. Jak uvádí na svých stránkách například Svaz měst a obcí České republiky, může bavlněná rouška zachytit téměř 80 % všech vykašlaných infekčních částic, čímž ji lze téměř srovnat s rouškou chirurgickou, která jich zachytí až 85 %.

 

Pokud roušku používáte opakovaně, je potřeba ji mezi jednotlivými použitími sterilizovat. Nejjednodušším způsobem je její vyvaření. Vodu s rouškou nechte projít varem po dobu alespoň 5 minut. Doporučuje se po osušení ještě přežehlit, ideálně s napařováním.

 

Sterilizované roušky se dotýkejte pouze důkladně umytýma, ideálně vydezinfikovanýma, rukama. Snažte se přitom dotýkat pouze jejích okrajů.

 

 

 

Zde několik odkazů s návody, jak si snadno vyrobit roušku:

 

ČT: Jak si vyrobit nouzovou roušku bez šití? Sociální sítě radí kus látky, ministerstvo i papírový kapesník

 

PRIMA receptář: FOTOPOSTUP: Jak ušít pohodlnou roušku

 

Televize Seznam: Jak si doma vyrobit roušku

 

PROŽENY: Jednodušší už to být nemůže: Vyrobte si roušku bez šití!