Vážení spoluobčané,

přinášíme vám další várku užitečných informací týkajících se koronavirové epidemie.

 

 

Rady, tipy, návody napříč internetem

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo seznam firem, kde mohou zájemci zakoupit látku na ušití roušek, nebo kde tento ochranný prostředek na objednávku ušijí.

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila návod na výrobu dezinfekce. Na speciálním portále Ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz ho naleznete v českém jazyce.

 

Ministerstvo zdravotnictví opakovaně zdůrazňuje doporučení, že by senioři měli co nejvíce omezit vycházení ven. Ti, kteří si v aktuální situaci neví rady, mají strach nebo pociťuji příznaky, se mohou obrátit se svými dotazy a nejasnostmi týkajícími se koronaviru na bezplatnou infolinku 1212.

 

Život 90 otevřel Koordinační centrum pro seniory z Prahy a nonstop linku pro pomoc v krizové situaci na telefonním čísle 739 477 609. Linky pomoci zřizují i obecní a městské úřady. Dále je možné kontaktovat také základní infolinku Život 90: 800 157 157.

 

 

 

Informace pro těhotné

 

Pokud aktuálně očekáváte přírůstek do rodiny, chápeme, že máte obavy. Dobrá zpráva je, že podle odborníků těhotné ženy nejsou více ohroženy nákazou COVID-19 ani netrpí závažnějším průběhem onemocnění než ostatní osoby ve stejné věkové skupině.

Neexistuje důkaz, že by virus mohl být přenesen na nenarozené dítě v průběhu těhotenství nebo porodu. Je také známo, že u kojenců a malých dětí probíhá onemocnění COVID-19 jen v mírné formě.

 

Pokud máte jakékoliv obavy týkající se COVID-19, obraťte se na svého poskytovatele předporodní péče. Může vám poskytnout specifické instrukce o tom, jak postupovat, pokud jde o domluvené návštěvy předporodní péče a plánování porodu, nebo pokud byste onemocněla COVID-19. Další rady, co dělat, pokud jste v současné situaci těhotná, naleznete na portálu PORODNICE.CZ nebo na stránkách Státního zdravotního ústavu.